2021-2022 KYK yurt başvuruları başladı!

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, bu yıl üniversiteli olan binlerce öğrencinin uzun zamandır beklediği açıklamayı kendi resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Dr. Mehmet Kasapoğlu, 2021-2022 KYK yurt başvurularının başladığını duyurdu.

07 Eylül 2021 Salı 13:01
33 Okunma
2021-2022 KYK yurt başvuruları başladı!

 Her sene olduğu gibi bu sene de üniversite kazanan öğrencilerin, eğitim gördükleri yerde barınmak için başvurduğu ilk yerlerden olan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ na bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü ( KYK ) tarafından binlerce öğrenciye burs ve yurtta kalma olanağı sağlanıyor. 2021-2022 eğitim dönemi için de KYK yurt başvuruları başladı.

 2021-2022 KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK yurt başvuruları 12 Eylül Pazar günü saat 23:59’ a kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

KYK YURT BAŞVURUSUNDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

1.Başvurunun dikkatle incelenip soruların cevaplanması

2.Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan yerine gerçeğe uygun beyanda bulunmak

3.Kimlik ile ilgili bilgileri, kimlik kartı / nüfus cüzdanına bakılarak cevaplanması

4.Bekârsanız anne ve/veya babanızın, evli iseniz kendinizin ve/veya eşinizin gelirleri diğer kamu kurum ve kuruluşlarından teyit edileceğinden bilgileri tam ve doğru olarak giriniz.

5.Başvuruda bulunduktan sonra başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

BAŞVURUSU DEĞERLENDİRİLMEYECEK OLANLAR

1) Örgün eğitim veren herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmayanlar

2) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olan öğrenciler,

3) Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş olanlar,

4) Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası alanlar,

5) Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışan öğrenciler,

6) Kamu personeli olan öğrenciler,

7) Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı bulunan öğrenciler,

8) Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz beş yaşını dolduran öğrenciler,

9) Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları içinde bulunan öğrenciler (%40 engelli, yetiştirme yurdunda kalarak liseyi tamamlayan, anne ve babası vefat etmiş olan, devlet koruması altındaki öğrenciler hariç)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.