İşsizlik sıkıntısı çekenlere muhteşem haber! 3.5 milyon istihdam sağlanacak

Pandemi dönemiyle birlikte artan işsizlik oranını en aza indirmek ve iş gücü piyasasını güçlendirmek için hükümetten yeni girişim planları açıklanıyor. Türkiye yeni döneme daha iddialı daha güçlü başladı. 3.5 milyon istihdam sağlanacak.

07 Eylül 2021 Salı 14:02
15 Okunma
İşsizlik sıkıntısı çekenlere muhteşem haber! 3.5 milyon istihdam sağlanacak

Yeni döneme Türkiye ekonomik anlamda daha iddialı giriş yapıyor. Pandemi döneminde sarsılan iş gücü piyasasını hareketlendirmek ve artan işsizlik oranını en aza indirmek için hükümetten yeni adımlar geliyor. Türkiye ekonomisinin 3 yıllık planı kapsamında 2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'da, devam eden toparlanmayla işgücüne katılım ve istihdam rakamlarında kayda değer bir artış öngörülüyor.

Orta Vadeli Plana göre, bu sene yüzde 12.6 olarak öngörülen işsizliğin, 2024 sonuna kadar yüzde 10.9'a indirilmesi hedefleniyor. Bu yıl sonunda 28 milyon 641 bin kişi olması beklenen istihdam edilenlerin sayısının ise 2024'te 3 milyon 511 bin kişilik artışla 32 milyon 152 bine çıkarılması öngörülüyor. Orta Vadeli Plana göre işgücüne katılım oranı yüzde 51.4'ten 53.6'ya, istihdam oranı ise yüzde 44.9'dan 47.8'e çıkarılacak.

GELECEĞİN MESLEKLERİ

Ekonomik planda belirtilen istihdam hedeflerine ulaşmak için istihdam teşviklerinin sade ve etkinliğinin artması, makroekonomik hedefler ve bütçeye uyumu sağlanacak. Başta dijitalleşme ve yeşil dönüşüm alanları olmak üzere farkındalık oluşturularak bu alanların bölgesel ve sektörel dönüşümünde, yeni istihdam olanakları ve becerilere yönelik çalışmalar yapılacak.

KADINLARA ÖZEL PROGRAM

Kadınların ekonomik atılımlarını artırmak ve kolaylaştırmak için e-ticaret platformlarında daha çok yer almalarını sağlanması için çalışmalar devam edecek. Kadınların işgücüne katılımı kolaylaştırmak için kaliteli, ekonomik ve kolay erişebilir çocuk, engelli ve yaşlı bakım imkânları yaygınlaştırılacak.

BECERİ ENVANTERİ ÇIKARILACAK

Hem eğitim hem istihdam hem de üretim ilişkisini kuvvetlendirmek için sektörün kalfa ve usta ihtiyacını karşılamak. Reel sektöre yönelik beceri temelli bir iş analiz yöntemi geliştirilerek mesleklerin beceri envanterlerinin çıkarılması ve eşleştirme sisteminin beceriler özelinde geliştirilmesi hedeflendi.

GENÇ İSTİHDAMI İÇİN STRATEJİ

Çalışma engeli olmayan kişilerin üretken hale dönüştürülecek ve devamlı kazanç elde edecek çalışmalar yapılacak. Bu amaçla aktif işgücü programları etkin kullanılacak. Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi hayata geçirilecek. Programda öğrencilere yönelik staj ve diğer yetenek yönetimi faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve mesleki rehberliğin desteklenmesi öngörüldü. Bununla birlikte öğrencilerin iş hayatına geçiş öncesi kariyer farkındalıklarının kariyer merkezleri ile güçlendirilerek reel sektörün talep ettiği becerilerin sağlanması hedef çalışmalar kapsamına dahil oldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.