Dikkat! Sınavsız atanırlarsa kamu zararı sayılacak!

Sayıştay 4. Dairesinin en son duyurduğu karara göre bundan sonra sınav yapılmadan hülle ataması kamu zararı kabul edilecek.

10 Eylül 2021 Cuma 13:38
21 Okunma
Dikkat! Sınavsız atanırlarsa kamu zararı sayılacak!

Sayıştay 4. Dairesinin en son duyurduğu karar kapsamında yükseköğrenim kurumlarında personellerin yüksekokul sekreteri yapılması ve akabinde şube müdürlüğü kadrolarına yerleştirilmesi söz konusu olmuştur.

SAYIŞTAYIN KARARDA YER VERDİĞİ HUSUSLAR

Bahsi geçen atama işlemi rektörün onayı dahilinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu bu karara ithafen harcama yetkilisi tarafından harcama talimatı verilmiş ve bu talimatın aynen yerine getirilmesi ve ilgili görevliler tarafından da ödeme amacıyla ihtiyaç duyulan belgelerin hazırlanması sağlanmıştır. Açıklanan nedenlerle, şube müdürlüğü kadrosuna atama işleminden kaynaklanan ödemelerde harcama yetkililerinin ve gerçekleştirme görevlilerinin mali sorumluluklarının olmamasının tespit edilmesi ve bu yanlış uygulamadan atama kararını onaylayan rektörün sorumlu tutulması gerekmektedir.

SAYIŞTAYIN KARARLARI

Yılı: 2019

Dairesi:4

Karar No: 258

İlam No: 69

Tutanak Tarihi: 30.3.2021

Bilgisayar işletmeni olarak vazifesini yerine getirirken, Meslek Yüksek Okulu'na yüksekokul sekreteri olarak atanan. 'ün ve laborant olarak vazifesini yerine getirirken, Fen Bilimleri Enstitüsü'ne enstitü sekreteri olarak atanan .'in daha sonra şube müdürlüğü kadrosuna atanmaları ve bu kadro unvanının özlük hakları karşılığı ödemede bulunulması sonucu oluşan. Türk Lirası kamu zararıdır.

Yılı: 2019

Dairesi: 4

Karar No: 258

İlam No: 69

Tutanak Tarihi:30.3.2021

Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde bilgisayar işletmeni olarak görevini icra ederken, 19.04.2019 tarihinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'na yüksekokul sekreteri olarak atanan ve daha sonra 09.05.2019 tarihinde şube müdürü kadrosuna atanması ve kendisine bu kadro unvanının özlük hakları karşılığı ödemede bulunulması sonucu oluşan. TL kamu zararının üst yöneticiye (rektör) tek başına, 6085 sayılı Sayıştay Kanununun 53'üncü maddesi gereği işleyecek faizleri ile ödettirilmesine, anılan Kanunun 55'inci maddesi uyarınca işbu İlamın tebliğ tarihinden itibaren altmış gün içerisinde Sayıştay Temyiz Kurulu nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere,

Yılı: 2019

Dairesi: 4

Karar No: 258

İlam No: 69

Tutanak Tarihi: 30.3.2021

Bilgisayar işletmeni olarak görev yapmakta iken, İslami İlimler Fakültesine fakülte sekreteri olarak atanan kişinin daha sonra şube müdürlüğü kadrosuna atanması ve kendisine bu kadro unvanının özlük hakları karşılığı ödemede bulunulması sonucu kamu zararına sebebiyet verilmesi. Bu itibarla kişinin mevzuata aykırı davranarak şube müdürlüğü kadrosuna atanması ve bu kadro unvanının özlük hakları karşılığı ödemede bulunulması sonucu oluşan. TL kamu zararının üst yöneticiye tek başına,

Yılı: 2019

Dairesi: 4

Karar No: 258

İlam No: 69

Tutanak Tarihi: 30.3.2021

Bu itibarla, astsubay başçavuş olarak vazifesini gerçekleştirirken, Yabancı Diller Yüksek Okuluna yüksekokul sekreteri olarak atanan birinin ve hemşire olarak görev yaparken Sosyal Bilimler Enstitüsüne enstitü sekreteri olarak atanan ve hemşire olarak görev yapmakta iken Yabancı Diller Yüksek Okuluna yüksekokul sekreteri olarak atanan kişinin daha sonra şube müdürlüğü kadrosuna yerleştirilmesi ve kendilerine bu kadro unvanının özlük hakları karşılığı ödemede bulunulması sonucu oluşan. TL kamu zararının üst yöneticiye tek başına.

Yılı: 2019

Dairesi: 4

Karar No: 258

İlam No: 69

Tutanak Tarihi: 30.3.2021

Bu itibarla, veri hazırlama kontrol işletmeni olarak görev yapmakta iken Fen Bilimleri Enstitüsü'ne enstitü sekreteri olarak atanan ve sağlık teknisyeni olarak görev yapmakta iken Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'na yüksekokul sekreteri olarak atanan kişilerin daha sonra şube müdürlüğü kadrosuna atanmaları ve bu kadro unvanının özlük hakları karşılığı ödemede bulunulması sonucu oluşan. TL kamu zararının üst yöneticiye tek başına ödettirilmesine karar verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.