Öğretmenler Mazeret İznini Sonradan Kullanabilecek mi ?

  • 17 Aralık 2019 Salı

Sıkça rastlanan bir durum olarak öğretmenlerin zihinlerini meşgul eden bir konu olan mazeret izinleri ile alakalı durumu öğretmenlerin sesi olan ogretmenmedya.com olarak araştırdık.

 

 

Öğretmenler hangi durumlar da mazeret izni kullanabilirler ? 

 

1-)Doğum İçin Mazeret İzni : Doğum yapmadan önce 8, doğum yaptıktan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta doğum için mazeret izni verilmektedir.

 

2-)Babalık İçin Mazeret İzni : Eşi doğum yapan öğretmen baba 10 günü aşmayacak şekilde mazeret izni kullanabilir.

 

3-)Ölüm İçin Mazeret İzni : Eşi veya çocuğu ölen öğretmene ve eşinin ya da kendisinin anne, baba veya kardeşi ölen öğretmene talebi üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret (ölüm) izni verilir.

 

4-)Evlilik İçin Mazeret İzni : Kendisi veya çocuğu evlenen öğretmenler 7 günü aşmayacak şekilde mazeret izni kullanabilirler.

 

Listelenen mazeret izinleri bunlarla sınırlı değildir uygun görüldüğünde idare tarafından verilebilecek başka mazeret izinleri de mevcuttur fakat bu mazeret izinlerinin idarenin insiyatifinde bulunmayıp memurun kanuni hakkıdır kullanabilirler.

 

Peki mazeret izinleri tatile denk gelen öğretmenin mazeret izni yanıyor mu ? Mazeret izni tatile denk gelen memur 657 sayılı kanun gereğine göre izinlerini kullanabilecekler.Bi kısmı eksik olsa bile tatile denk gelen kısımlarını kullanabilecekler.Çoğu öğretmenin bilmediği bu konuyu ogretmenmedya.com olarak ele aldık.

Yorumlar(0)

Yorum Yap

Yorum Yap

En Popüler