Eş Tayini Detayları

  • 24 Aralık 2019 Salı

Eş tayini için geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmıştı.3 yılını doldurup kadroya geçen öğretmenlere de eş durumu tayini hakkı tanınmıştı.Bunun üzerine eşleri özel sektörde çalışan öğretmen adaylarının kafasında oluşan soru işaretlerine değinip gidermek istedik.

 

 

Eşi özel sektörde çalışıp eş durumu tayininden yararlanmak isteyen öğretmen adaylarının eşlerinin son 2 yılda en az 360 gün sigortalı olması ve bunu belgelemesi gerekmektedir.1 gün eksik dahi olsa eş durumundan yararlanamamaktadır.O nedenle bu hususa dikkat edilmelidir.

 

 

En fazla sorulan sorulardan bir tanesi ise şu şekilde eşim başka bir yerde sigortalı olarak çalışmakta ama eş tayini istediğimiz yer farklı bu durumda eş tayininden nasıl yararlanabiliriz.?

Eşinizin nerede sigortalı çalışıtığının belli bi noktaya kadar önemi yoktur.Önemli olan 360 gün sigortanın olmasıdır.Fakat tayin isteyeceğiniz ay dan örneğin Ağustos ayı sizin tayin isteyeceğiniz ay ise Ağustos ayından 50 gün önce tayin isteyeceğiniz yerde eşinizin sigortaları çalışıyor olması gerekmektedir.Ayrıca başvuru esnasında veya başvurunuz sonuçlanana kadar sigorta olayının devam etmesi gerekmektedir aksi taktirde eş tayini işleminiz red edilir.

 

Gelen sorular üzerinden devam ederek ara tatilde eş tayini kullanacak öğretmen adaylarından gelen soru ise şu şekilde ücretsiz doğum izni ve askerde olan öğretmenler de eş durumu özründen yararlanabilecek mi ? Aylıksız izinde olan öğretmenlerden  3 Şubat 2020 tarihine kadar kadrolarının bulunduğu eğitim kurumuna döneceklerini belgeleyenler diğer şartları da taşımaları kaydıyla 2020 Yarıyıl Tatili Mazeret Atama yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.Fakat en geç 7 Şubat 2020 tarihine kadar atandığı okulda görevine başlamayanların atamaları iptal edilecek.

 

Eşi askerde olan öğretmen adayları özür durumundan yararlanabilcek mi ? 

Eşi askerde olan öğretmen adayının özür durumuna başvurabilmesi için eşinin öğretmen ya da devlet memuru olması gerekmektedir.Eşi özel sektörde çalışığ askerde olan öğretmen adayları bu durumdan yararlanamayacaktır.

 

Özel sorularınız için ;

İnstagram hesabımız : https://www.instagram.com/ogretmenmedya/

Facebook gurubumuz : https://www.facebook.com/groups/919236495145304/

Yorumlar(0)

Yorum Yap

Yorum Yap

En Popüler