Eş Durumu Tayini,Eş Durumu Özrü

  • 31 Aralık 2019 Salı

Eş durumuyla alakalı gerek sitemiz,facebook grubumuz ve instagram sayfamız üzerinden çok fazla soru gelince bu konuyla alakalı kafalardaki soruları cevaplamak istedik ve bu yazı ile eş durumu hakkında kafanızdaki tüm soru işaretlerinin gideceğini tahmin ediyoruz.

 

 

SORU 1 :  Şubat ayında eş tayini ile Hatay' a atandım.Eşim iş değişikliği nedeniyle başka bir şehire geçecek sigortalı olarak , ben tekrar yıl sonunda eş durumu tayinine başvurabilir miyim ? Yoksa 1 yıl çalışmak zorunda mıyım ? 

CEVAP :    Eş mazeretine bağlı atamada  son atandığı yerde 1 yıl çalışma şartı bulunmamaktadır.Eş durumu mazeretinin oluşması yeter şarttır. Bu nedenle yarıyılda faydalanmış olduğunuz eş mazereti atamasına yıl sonunda başvurabilirsiniz.

 

SORU 2 :  Eşim özel sektörde çalışıyor ve Ankara'da 9 ay sigortası var 3 ay da tayin isteyeceğimiz yer Konya'da sigortalı olarak görünse biz Konya'ya eş tayini isteyebilir miyiz? Son 2 yıldaki sigorta aynı iş yerinde kesintisiz mi olmalı ? Farklı sektörde de sigorta yatsa olur mu ? 

CEVAP :    En çok sorulan sorulardan birtanesi olan bu soruya açıklama getirmek gerekirse şöyle birinci aşama başvuruların son günü itibari ile son 2 yıl içinde 360 gün sigortalı olma şartı aranır ve halen aktif çalışan olması gerekmektedir,sadece 360 gün sigortalı olma şartını sağlamak yeterli değil.Ayrıca mevcut mevzuatta 360 gün sigortalı olma şartı bulunmaktadır,farklı sektörde sigorta olması ya da farklı şehirlerde sigorta yatması engel değildir.Yeterli şartları sağladığınız taktirde Konya'ya eş tayini isteyebilirsiniz.

 

SORU 3 :    Özel sektörde çalışıyorum askere gideceğim döndüğümde eş durumu tayini isteyebilir miyim ? 

CEVAP :     Yukarıdaki soruda da bahsettiğim gibi döndüğünüzde 360 gün sigorta şartını taşıyor olsanız bile aktif çalışan olmanız gerekmekte ve bunu belgelemek zorundasınız.Ayrıca sigorta da eksik gün söz konusu olursa askerlik borçlanması yaparak tamamlayabilirsiniz.

 

SORU 4 :     Çocuğum farklı bir ilde lise kazandı bunu gerekçe gösterip tayin isteyebilir miyim ? 

CEVAP :      Çocuğunuzun farklı bir ilde okul kazanması nedeniyle sizin mazeret atama hakkınız bulunmamaktadır.Bundan önceki atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde böyle bir hak var iken 2015 yılında yayımlanan Atama ve yerdeğiştirme yönetmeliğinde bu durum kaldırıldı.

 

SORU 5 :     Eşim bağkur kaydı olan bir esnaf ve eşimin sigorta prim borcu bulunmaktadır,bu durum eş tayini atamasına engel midir ? 

CEVAP :      Sigorta prim borcunun olması engel bir durum değildir.Hatta mevcut mevzuatta eksik gün olması durumunda askerlik,doğum gibi sigorta borçlanmalarını ödeyerek eksik sigorta günlerini tamamlama hakkı vermektedir.

 

SORU 6 :     Adaylığı kalkmış sözleşmeli bir öğretmenim, eşim ise sağlık memuru eş mazeretinden yararlanıp eşimin yanına gidebilir miyim ? 

CEVAP :      Devlet memuru eşler için herhangibir çalışma süresi istenmez 1 günlük devlet memuru olsa bile yeterlidir ,bu durumu belgelendirdiği taktirde eş durumu tayini isteyebilirsiniz.

 

SORU 7 :  Eşim sağlık bakanlığında hemşire olarak çalışıyor fakat sözleşmeli bende yeni atandım eş durumu yapabilir miyiz ?  

CEVAP :  İkinizde sözleşmeli olarak görev yaptığınız için ikinizinde eş durumu tayini isteme hakkınız bulunmuyor maalesef eğer eşiniz kadrolu olsaydı eş durumu ile yanınıza gelebilirdi.

Eş tayini ile alakalı gelen soruları cevaplamaya çalıştık,eğer hala kafanızdaki soru işaretlerini giderememiş isek veya farklı konularda sorularınız varsa sitemizin iletişim kısmından bize yazabilirsiniz ya da aşağıdaki sosyal medya adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Facebook grubumuz : https://www.facebook.com/groups/919236495145304/    

İnstagram adresimiz : https://www.instagram.com/ogretmenmedya/

Yorumlar(2)

  • Semra-Bahadıroğlu

    Çok yararlı bir yazı olmuş yaa süpersiniz.


  • Fen-Bilimleri

    Eşim sözleşmeli hemşire bende sözleşmeli öğretmenim . Eşimde bende yeni göreve başladık . En erken kaç yıl sonra eş tayini isteyebiliriz?


Yorum Yap

Yorum Yap

En Popüler