Bilim Kurulundan Okullarla Alakalı Yeni Teklif

  • 20 Temmuz 2020 Pazartesi

Koronavirüsle mücadelede şüphesiz en çok gündemde yer alan konulardan biri de eğitim oldu.Okulların dönemi uzaktan eğitimle kapatması bazı kesimlerde tepkilere yol açtı.Veliler ve öğrenciler uzaktan eğitimden tam manası ile yararlanamadı.Şimdi ise gözler açıklanan 31 Ağustos tarihine çevrildi.Okullar 31 Ağustosta açılacak mı ? Açılırsa önlemler yeterli mi ? Açılmaz ise uzaktan eğitime hazır mıyız ? Öğrenci ve velilerin kafasında oldukça yoğun soru işaretleri var peki bilim kurulu ne diyor ? 

BİLİM KURULU NE DİYOR

Bilim Kurulu üyeleri, şimdi ki vaka tablosunu ele alarak okulların açılmasıbüyük bir risk olarak görüyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise gerekli tedbirlerin alınarak okulların açılacağını söylüyor. 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı için farklı modeller de gündemde… Bunlardan bir tanesi vardiyalı eğitim sistemi. Bakan Selçuk, Eylül-Ekim aylarında ki vaka tablosuna bakılarak farklı modelleri hayata geçireceklerini ve aylar öncesinden bunun hazırlığını yaptıklarını söylese de muhalefet, ellerinde ki verilerle bunun imkansız olduğunu iddia ediyor. 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, vaka tablosuna göre okulların bu yıl açılma ihtimalini değerlendirdi. "Bu tablo böyle devam ederse okulların açılmasıyla ilgili özellikle üniversitelerde sıkıntı yaşayabiliriz" diyen Yavuz, temmuz ve ağustos ayında açıklanacak vaka sayılarının bu konuyu belirleyici olduğunu söyledi.

Habertürk'e konuşan Yavuz "Bu tablo binli rakamlarla devam ederse özellikle üniversitelerin açılmasında sıkıntı yaşanabileceğini düşünüyorum. Bu gerçekten çok dinamik bir salgın. Önümüzde ki yılların ön görüsünde bulunmak, elde ki verilerle tahmin etmek pek mümkün değil açıkçası. Bizler Temmuz ve Ağustos ayını nasıl geçirdiğimize bakarak, Ekim'de neler yapabileceğimize karar vereceğiz. Hazırlıklı olmak gerekiyor. Vaka sayıları sıfırlansa bile ikinci bir dalganın her an olabilir endişesi var. Bu yüzden, dinamik bir salgında eylül ya da ekim ayında okullar açılır ya da açılmaz diye şu an için bir şey diyemeyiz" ifadelerini kullandı.

UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENCİLERİN SADECE YÜZDE 30’U YARARLANDI

2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı pandemi nedeniyle uzaktan eğitimle yapıldı. Hazırlıklı olmamamız, altyapı yetersizliği, öğrencilerimizin ekonomik nedenlerle uzaktan eğitime erişim sorunları vd. nedenlerle EBA TV üzerinden yapılan eğitim yeterli olmadı. Öğrencilerimizin yüzde 30’u yararlanabildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının 31 Ağustos’ta başlayacağını açıkladı. Ancak pandemi koşullarında eğitim öğretimin nasıl yapılacağını açıklamadı.

BİLİM KURULUNDAN YENİ TEKLİF

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Salgını atlattık demek büyük yanlış olur. Okullar bulaş açısından çok riskli. Özellikle okula ilk defa başlayacak olan öğrencilerin ailelerine, onları okula gönderip göndermemeleri sorulabilir. Ya da okullar, bir gün dolu bir gün boş olacak şekilde eğitim-öğretime göre planlanabilir. Veya bazı sınıftaki öğrenciler ‘uzaktan eğitim’ alırken, diğerleri okula gidip derslere girebilir. Tüm bunların dışında sabahçı-öğrenci uygulaması yeniden yaygınlaştırılabilir.” dedi.

Yorumlar(1)

  • Suleyman-Barut

    Bütün köy okullarini tekrar acin boylece boyuk okumlarin yükü azalmis olur daha sonra butun okullari sabahci ve oglenci yaparak egitim ogretime ddvam edilebilir


Yorum Yap

Yorum Yap

En Popüler