Yök Başkanından Üniversite Açıklaması

  • 26 Temmuz 2020 Pazar

Okulların 31 Ağustosta açılacağına ilişkin açıklamanın yapılmasının ardından söz konusu üniversitelerin açılacağı tarih merak konusu oldu.Peki üniversiteler ne zaman açılacak? 

YÖK Başkanı Yekta Saraç, önümüzdeki dönemde açılacak üniversitelerde, derslerin belirli bir orana kadar uzaktan yapılabileceğini söyledi. Üniversitelerdeki dersin yüzde 40 kadarının uzaktan eğitim yoluyla verilmesi gündemde.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarla alakalı takvimin açıklamasının ardından üniversiteler için de bir takvim yayınlanmasını bekleyen milyonlarca öğrenci ösymden gelecek bir açıklamayı bekliyor.

Üniversitelerin ne zaman başlayacağı hala belli olmasa da eğitimin uzaktan eğitimle birlikte karma şekilde yapılabileceği açıklandı. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamaya göre üniversiteler, örgün programlarında yer alan derslerin yüzde 30’una kadarını uzaktan öğretim yoluyla verebilirler. Bununla birlikte bu orana yaklaşan üniversitenin bulunmadığını söyleyen Saraç; ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyinde örgün programlarda uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranının yüzde 40’a yükseltildiğini belirtti. 

Üniversitelerdeki doluluk oranının azaltılması planlanırken karma eğitim sistemi ise tüm dünyanın gündemine oturmuş bulunmaktadır.Üniversitelerin ne zaman açılacağı konusuna değinmeyen Saraç eğer gerekirse bu sisteme de geçilebileceğini söyledi.Öte yandan elde edilen bilgilere göre üniversitelerin açılış tarihi ise geçen sene ile aynı zamanda açılacağı yönünde.

Üniversitelerin açılması ve düşünülen karma sistemle alakalı düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından belirtebilirsiniz.

 

Yorumlar(0)

Yorum Yap

Yorum Yap

En Popüler