Formasyon Kalkıyor Mu ?

  • 07 Şubat 2020 Cuma

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için alması gereken bir programdır. Öğretmenlik yapmak isteyen kişiler okudukları bölüm sonrasında bu Pedagojik Formasyon eğitimi alarak yapabilirler. Bu programda öğrencilere; Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Eğitim Psikolojisi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Öğretmenlik Meslek Etiği, Eğitim Tarihi, Eğitimde Program Geliştirme, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Felsefesi, Rehberlik, Bilgisayar Destekli Öğretim, Özel Eğitim, Karakter ve Değerler Eğitimi, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Eğitimde Eylem Araştırması, Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Türk Eğitim Tarihi, Bireyselleştirilmiş Öğretim, Yaşam Boyu Öğrenme, Gelişim Psikolojisi dersleri verilir.

Çok fazla tartışma konusu olan pedagojik formasyon kaldırılacak mı ?

Son aylarda Pedagojik Formasyonun kaldırılacağına dair açıklamalar gündeme bomba gibi düşmüştü. Aylar önce CNN Türk'te soruları cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Pedagojik formasyon ve Öğretmen ataması ile ilgili soruya da cevap vermiş ve ''Kısa vadede ücretli öğretmenlerin durumunu iyileştirmek istiyoruz, Bunun farkındayız. Atama bekleyen öğretmenlerle ilgili yoğun bir talep var. 700 bin civarında atama bekleyen öğretmen var. İhtiyacımız ise 80 bin civarında. Her yıl ortalama 40 bin yeni mezun oluyor. Pedagojik formasyonu bunun için kaldırıyoruz. Hiç kimsenin formasyon alması gerekmiyor. Onu biz hal edeceğiz. Ekonomik imkanlar el verdikçe atama yapacağız.'' demişti.

Bu açıklamanın ardından aylar geçti ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ak Parti Grup toplantısında Pedagojik formasyon ile ilgili bir soruya ''Daha önce duyuru yaptık. Formasyon almayın dedik. Çok net şekilde söylüyorum. Önümüzdeki yıl formasyonu baz almayacağız.'' şeklinde cevap verdi.

Bu durumda gelecek yıl formasyon baz alınmayacağı bakan Ziya Selçuğun söylemiyle kesinleşmiş oldu.Öğretmen adayları ise bu karara olumlu yaklaştığı ve daha önce yapılması gereken geç kalınmış bir uygulama olduğunu belirttiler.

 

 

 

Yorumlar(0)

Yorum Yap

Yorum Yap

En Popüler