Ücretsiz İzin Problemi

 • 10 Nisan 2020 Cuma

Korona virüs nedeniyle okulların uzaktan eğitime devam ettiği bu süreçte eğitim açısından gündem oldukça meşgul.Uzun bir süre ücretli öğretmenlerin maaşları gündem olmuştu ve karar ücretli öğretmenlerin lehine döndü ve ücretlerinin ödeneceğine dair açıklama Bakan Ziya Selçuk ve Bakan Berat Albayrak tarafından verilmişti.

Okulların uzaktan eğitime devam etme sürecinin uzmasıyla birlikte ücretsiz izinde olanlar doğum izninde olanlar bazıları elzem sebeplerle bazıları ise fırsattan istifade edip geri dönmek için müracatta bulundular.Bunun üzerine karar verecek kurum il valilikleri olarak belirlendi ve bu durum sonucunda bazı ücretli öğretmenlerin çıkışı verilmek durumunda kalınıldı.

İşte Milli Eğitim Bakanlığını Açıklaması :

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER NE YAPACAK ? 

Yıllardır mağduriyetleri giderilmeyen ücretli öğretmenler de özellikle bu süreçte oldukça yıprandı ve sürekli gündem olmaya devam ediyorlar.Çıkışları verilen ücretli öğretmenler soluğu cimer ve bimer de aldı ve durumu anlatır şekilde şikayette bulundular ve bunun üzerine çıkışları iptal edilerek görevlerine geri döndüler.Bu süreçte böyle bir olumsuzlukla karşılaşan ücretli öğretmen var ise hakkını aramalıdır.

Ayrıca izin süresi dolan kadrolu öğretmenler görevlerine başlayacaktır.Bu durumda da şuan itibari ile 3 ay süre ile çıkış verilemeyeceği kararına bakılacak olursa yine ücretli öğretmenlerin çıkışlarının verilmemesi gerekiyor şayet böyle bir durum ile karşılanılmış ise gerekli yerlere başvurulmalıdır.

15 Mart Sonrası İşten Çıkarılanlar

15 Mart sonrası işten çıkarılanlardan işsizlik sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacak.

Bu kapsamda ücretli öğretmen iken çeşitli nedenlerden ötürü görevinden ayrılmak zorunda kalan arkadaşlar, ücretli öğretmenlik, istihdam tipi olarak İş Kanununa göre çalışandan İşsizlik Sigortası Ödeneği kesilmeyen ve İşsizlik Maaşı alamayan meslek grubu içerisinde yer almaktadır. Bu tedbirler uygulamaya geçtiğinde bu durumda olan ücretli öğretmenler de başvuru yapıp günlük 39,24 TL ücret alabilir. Bu tedbirlerin ne zaman yürülüğe gireceği konusunda şu an net bir bilgi yok. Fakat çok kısa zamanda yürülüğe gireceği düşünülmektedir.

Tüm gelişmeler için bizi takip etmeyi unutmayın.

İNSTAGRAM ADRESİMİZ---->>>> TIKLAYIN 

Yorumlar(4)

 • Sema-Duru

  Bu ücretli öğretmenler başa belaa memleket meselesi resmen adamlar


 • Hakkı-Karaköçek

  Sema ücretli öğretmenler kadar başına taş düşsün emi


 • Kadriye-Alkan

  Tatil sürecinden işten çıkarılıp donen varsa bizimle paylasabilirmisiniz


 • Hakkı-Karaköçek

  Hocam facebook gruplarında geri dönenlerin olduğunu biliyorum yazmışlar


Yorum Yap

Yorum Yap

En Popüler